Nyheder24.dk
Forside Udland Efterretningskilder med skræmmende nyt: Putin gør klar til at eskalere...

Efterretningskilder med skræmmende nyt: Putin gør klar til at eskalere krigen

Vladimir Putin
Fotosr52 / Shutterstock.com

Efterretningskilder har delt skræmmende nyt om, at Vladimir Putin er klar til at eskalere krigen inden længe.

Vladimir Putin lægger angiveligt an til at optrappe krigen i Ukraine. Ikke nok med det, så lyder det også, at han skulle have planer om at skrue op for de hybride angreb rettet mod de europæiske lande, der har vist støtte til Kyiv.

Oplysningerne kommer fra den britiske avis The Telegraph, der har talt med flere kilder i efterretningsmiljøet

Ifølge avisens kilder er der tale om forberedelser, der allerede befinder sig på det administrative plan, hvilket gør det muligt at føre planerne ud i livet, hvis ordren falder.

Peger mod tiden efter valget

Efterretningsfolkene har i denne forbindelse også beskrevet, at der bliver lagt et grundlag for det, de selv beskriver som en ‘skjult mobilisering’.

Den kan ifølge dem ende med at tage form allerede, når russerne har valgt et nyt parlament.

Valget til Statsdumaen strækker sig over tre dage, og de første stemmer blev afgivet tidligt fredag dansk tid, hvorfor det altså kan ske inden længe.

Meldingen kommer desuden i en tid, hvor den russiske præsident må se sig presset fra flere kanter – blandt andet på grund af de betydelige tab, Rusland har lidt under krigen.

Advarsler fra flere statsledere

Kilderne vurderer desuden, at Putin er mere tilbøjelig til at trappe konflikten op end til at sætte sig ved forhandlingsbordet.

Flere europæiske ledere har i den seneste tid gjort opmærksom på, at der er øget risiko for diverse former for russiske hybride operationer mod lande i Europa.

Fredag kom der f.eks. en sådan advarsel fra Frankrigs præsident, Emmanuel Macron. Dagen forinden var det Polens premierminister, Donald Tusk, der advarede.

Ads by MGDK