Politiet efterforsker nu området.
Lige nu læser andre
Politiet er i øjeblikket massivt til sted i Ribe, efter en person fredag formiddag blev fundet død ved Pile Allé nær Ribe Å, hvilket udløste en større udrykning.
Både politiet og redningsmandskab er massivt til stede og arbejder på at klarlægge omstændighederne omkring dødsfaldet.
Den tragiske hændelse har tiltrukket betydelig opmærksomhed, da politiet fortsætter deres efterforskning i området.
Syd- og Sønderjyllands Politi meldte om fundet på det sociale medie X, hvor de oplyste, at de og andre myndigheder vil være til stede i flere timer for at gennemføre deres undersøgelser.
Læs også
Politiet arbejder ihærdigt på at få identificeret den afdøde, men har endnu ikke kunnet fastslå hverken køn eller alder.
Anmeldelsen om fundet blev modtaget klokken 07.51, og siden da har området ved Ribe Å været et centralt punkt for politiarbejdet. Politiet har understreget, at de vil forblive på stedet i nogen tid, hvilket tyder på, at efterforskningen kan være kompleks og tidskrævende.
Detaljer om de præcise omstændigheder omkring dødsfaldet er stadig sparsomme, og politiet har ikke udgivet yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt. Situationen følges nøje, og offentligheden holdes løbende orienteret om udviklingen. I mellemtiden opfordres alle til at respektere afspærringerne og give plads til myndighedernes arbejde.
