Produktet bør smides ud eller returneres
Lige nu læser andre
Der bliver lagt pølser på grillen som aldrig før, men lige nu er der en særlig pakke, der kræver ekstra opmærksomhed.
En række grillpølser er nemlig blevet trukket tilbage fra Rema 1000 butikker over hele landet, efter der er opdaget en fejl i indholdet.
I flere pakker er der fundet ostepølser i stedet for almindelige grillpølser.
Det kan lyde som en mindre forveksling, men for nogle kan det få alvorlige konsekvenser.
“Produktet kan dermed udgøre en sundhedsmæssig risiko for personer med mælkeallergi, som derfor frarådes at spise produktet”
Læs også
Sådan lyder advarslen fra producenten Stryhns, der står bag Langelænder Pølser, i en pressemeddelelse.
Solgt i hele landet
Der er tale om Langelænders grillpølser i pakker á 350 gram med bedst før-dato den 20. april 2026 og EAN-nummer 5704000466112.
Produktet er solgt i Rema 1000-butikker over hele landet, og tilbagekaldelsen gælder alle berørte pakker.
Fejlen betyder, at personer med mælkeallergi risikerer at indtage ingredienser, de ikke tåler – uden at være klar over det.
Har man købt de pågældende pølser, er anbefalingen klar: De bør enten returneres til butikken eller smides ud.