Flere bruger vaseline i haven i februar - når du hører hvorfor, vil du også prøve det

Af: Alberte B. C.

|

10/02/2025

Have
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Vaseline i haven lyder skørt, men grunden vil overraske dig

Lige nu læser andre også

Foråret nærmer sig, og naturen vågner langsomt til live. 

Men med de stigende temperaturer følger også nye udfordringer i haven – især uønskede gæster, der kan gøre skade på planter og fuglefodringsstationer.

Et simpelt trick kan dog hjælpe med at holde dem væk, og det kræver kun en ting, de fleste allerede har derhjemme.

En uventet løsning

Særligt én ubuden gæst kan give haveejere grå hår: egern. 

De små gnavere er charmerende at se på, men de kan hurtigt blive en plage, når de graver blomsterløg op, ødelægger planter eller tømmer fuglefoderautomater.

Det lyder måske skørt, men løsningen er noget, mange af os allerede har derhjemme – nemlig vaseline. Det skriver mediet Express.

Ifølge Gardeners’ World kan en smule vaseline eller madolie på metalpælene ved fuglefoderautomater gøre det umuligt for egern at klatre op og plyndre foderet.

“Næringsrige fuglefrøblandinger og peanuts tiltrækker egern. [...] Fuglefoderautomater, der står på metalpæle, kan smøres ind for at forhindre egern i at klatre op. Prøv at smøre olie eller vaseline på metalpælen for at gøre den glat – de giver hurtigt op,” lyder rådet.

Flere metoder til at holde egern væk

Selvom vaseline-tricket er effektivt, kan egern være opfindsomme. 

Derfor anbefaler eksperter også at placere foderautomater langt fra hegn, træer eller andre steder, hvorfra de kan hoppe.

Man kan også investere i særlige egernsikre foderautomater, der er designet til at holde dem ude. 

Alternativt kan man forsøge sig med visuelle afskrækningsmidler såsom kunstige rovfuglefigurer.

Uanset metoden er der altså flere måder at sikre, at fuglene får glæde af foderet – uden at egernene tager for sig af retterne.

Anbefalet til dig