Nyheder24.dk
Forside Indland Nu er der nyt om dronerne i Danmark

Nu er der nyt om dronerne i Danmark

Shahed Drone, Russia, Ukraine
Shutterstock.com

Et nyt skridt for dronerne i Danmark.

Lige nu læser andre

Den stigende droneaktivitet i det danske luftrum har sat skub i både bekymring og behov for handling.

Efter flere opsigtsvækkende hændelser, hvor ukendte droner har forstyrret flytrafik over blandt andet Københavns Lufthavn, samler en række af landets førende virksomheder og aktører sig nu om en ny national droneforening.

Reaktion på øget droneaktivitet

Bag initiativet står DI Transport, som i samarbejde med blandt andre Upteko, Acodyne, DSB, Københavns Lufthavne og Naviair vil etablere en forening, der skal styrke vidensdeling, sætte fælles standarder og understøtte politiske initiativer på området.

“Vi har brug for klare rammer og bedre vidensdeling mellem myndigheder og virksomheder, når det kommer til droner. Derfor samler vi nu branchens vigtigste virksomheder for at stifte en ny droneforening hurtigst muligt under DI Transport,” siger Patrick Alexander Liebgott, chefkonsulent i DI Transport, i en pressemeddelelse.

Skal sikre dansk indflydelse

Ambitionen er at gøre Danmark til drivkraft for en fælles europæisk retning, og samtidig mindske afhængigheden af udenlandske teknologier.

Læs også

Ifølge partner i Upteko, Benjamin Mejnertz, handler det ikke kun om teknologi, men også om at sikre fælles standarder og politisk handlekraft.

“Droneforeningen kan blive det samlingspunkt, hvor dansk droneekspertise omsættes til fælles løsninger, standarder og politiske initiativer. Danmark har allerede en førende position og stærke teknologiske kompetencer, nu handler det om at løfte dem i fællesskab, så vi sætter retningen for den europæiske droneindustri,” siger han.

Droner anvendes i dag bredt i det danske erhvervsliv. De bruges til alt fra inspektioner og overvågning til byggeri og transport. Ifølge DI Transport står branchen foran et muligt erhvervseventyr.

Formel lancering ventes i februar

Den kommende forening skal ifølge DI Transport understøtte både industriens udvikling og myndighedernes arbejde.

Med den samlede ekspertise fra en bred vifte af virksomheder forventes det, at Danmark kan styrke sin rolle som teknologisk frontløber.

Læs også

Den nye droneforening forventes etableret i februar 2026.

Ads by MGDK