Manden blev fundet dræbt i en parkeringskælder på Frederiksberg.
Lige nu læser andre
Den 31. marts blev en mand fundet skuddræbt i en bil parkeret under en ejendom på Frederiksberg.
Københavns Politi har nu anholdt en 25-årig mand, der er sigtet for drabet på den jævnaldrende mand.
Det skriver Københavns Politi i en pressemeddelelse.
Politiets efterforskning indikerer, at drabet fandt sted den 30. marts, og den dræbte blev opdaget dagen efter i parkeringsanlægget under en ejendom på Johannes V. Jensens Allé.
Læs også
Den anholdte 25-årige mand skal fremstilles i grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg onsdag.
Af hensyn til sagens fortsatte efterforskning vil der blive begæret lukkede døre under onsdagens grundlovsforhør.
Efterlyser yderligere to mænd
Samtidig efterlyser politiet yderligere to mænd i forbindelse med sagen.
Begge mænd er 26 år gamle, hvoraf den ene formodes at opholde sig i Danmark, mens den anden menes at være i udlandet.
”Vi har haft en bred efterforskning af drabet, og vi fortsætter naturligvis vores arbejde, så vi også kan få anholdt de to andre, som vi mistænker for at have en rolle i forbindelse med drabet. Vi efterlyser dem begge to, og den 26-årige, som vi mener opholder sig i Danmark, ved godt, at vi leder efter ham. Jeg kan kun opfordre ham til at melde sig selv,” siger vicepolitiinspektør Brian Belling, der er leder af Københavns Politis Afdeling for personfarlig kriminalitet.
Den mistænkte, som befinder sig i udlandet, vil blive fremstillet i grundlovsforhør in absentia med henblik på fængsling og international efterlysning.
Vicepolitiinspektør Brian Belling, leder af Københavns Politis Afdeling for personfarlig kriminalitet, understreger vigtigheden af at få fat på de to efterlyste mænd og opfordrer den 26-årige, der opholder sig i Danmark, til at melde sig selv.
Ifølge politiet er der indtil videre ingen indikationer på, at drabet er banderelateret.