Det voldsomme snevejr har også ramt supermarkederne.
Lige nu læser andre
Vejrguderne har ikke været med os de første dage af 2024, der er startet med en ordentlig omgang sne.
Og det kan ses på butikshylderne i supermarkederne. Især i Nordjylland, Midtjylland og Østjylland har lastbiler haft problemer med at levere varer som følge af snevejret.
Det forklarer Coops informationsdirektør Jens Juul Nielsen til TV 2 Østjylland.
Læs også
“Vi må erkende, at der er tomme hylder over hele landet, fordi der er forsinkelser. Ikke bare hos os, men også hos vores gode leverandører Arla og Schulstad, der kommer med rugbrødet og mælken,” fortæller han.
Lysner i weekenden
Hvis DMIs prognose holder, er det kun de sydligste egne, der i eftermiddag og i nat får sne. Ellers bliver de kommende dage uden de store snebyger, hvilket er gode nyheder. For så kan supermarkederne igen få fyldt de tomme hylder op.
“Det begynder at lysne i takt med, at vejret bliver bedre, så vi tror, at hen omkring lørdag og søndag har vi en normaliseret situation,” siger Jens Juul Nielsen.