Det bliver meget varmt inden længe.
Lige nu læser andre
Torsdag bliver en forholdsvis blæsende sommerdag med nogen eller en del sol samt en jævn til hård nordvestlig vind, der får skyerne til at drive hastigt hen over himlen.
Den for årstiden lidt kraftige vind kommer direkte ude fra Nordsøen, og temperaturen holder sig derfor mellem 15 og cirka 20 grader.
Blæsevejret skyldes, at et højtryk over De Britiske Øer er på vej mod Danmark.
I takt med at højtrykket sidst på aftenen og i nat bevæger sig ind over Danmark, vil vinden dog aftage.
Læs også
Sådan skriver DMI.
Stigende temperatur i weekenden
I weekenden ser det ud til at blive varmt.
Lørdag forventes temperaturer at være op mellem 20 og 25 grader, mens søndagen ser ud til at blive rigtig varm.
I store dele af landet kommer temperaturen nemlig op omkring de 28 grader, og lokalt kan det blive op mod 30 grader.
Dermed kan søndagen slå årets hidtidige varmerekord på 25,4 grader, som blev målt i lørdags.
Omslag til køligere vejr
Sommervarmen får dog ikke lov til at bide sig fast, da en koldfront passerer landet i løbet af mandagen og medfører et markant temperaturfald.
Mandag topper temperaturen omkring de 21 grader, hvilket må sige at være noget af et fald.