Kufferterne var proppet med dette.
Lige nu læser andre
De kom rejsende med 15 kufferter – men det var ikke ferietøj, der fyldte bagagen.
Fire mænd forsøgte at slippe 304.000 cigaretter ind i Danmark via Københavns Lufthavn, før tolderne satte en brat stopper for smuglerplanerne.
Det voldsomme fund blev gjort den 6. august og svarer alene til næsten en tredjedel af alle cigaretter, der blev beslaglagt i hele 2024, ifølge oplysninger fra Toldstyrelsen.
Mændene kommer fra Elfenbenskysten, Cameroun og Frankrig og blev omgående anholdt, skriver B.T.
De er nu varetægtsfængslet i 27 dage, mens Københavns Politi efterforsker sagen som groft smugleri.
Læs også
Skatteministeriet oplyser, at sagen allerede har udløst et foreløbigt krav på 2,8 millioner kroner i afgifter og bøder. Det endelige beløb fastsættes senere af Skattestyrelsen.
Skatteminister Rasmus Stoklund (S) kalder fundet “vildt” og påpeger, at forsøget på at snige varer uden om afgifter skader fællesskabet.
“Når smuglere forsøger at få lusket varer ind over vores grænser uden at betale afgifter, er det fælleskassen, de snyder, ligesom der også kan være usikkerhed om indholdet i den tobak, der indføres på lyssky vis.”
Han slår fast, at det hverken kan eller skal accepteres.
I 2024 registrerede Toldstyrelsen omkring 2700 forsøg på ulovlig indførsel af tobak, og i alt blev der beslaglagt cirka 940.000 cigaretter.
Læs også
Årets nyeste sag viser, at smuglingen stadig foregår i stor stil – og med enorme summer på spil.