Folkepensionist frustreret over medborgere: “Det er ikke pænt”

Af: Mie M.B

|

20/02/2025

Nyheder
Genrefoto. Foto: Shutterstock
Genrefoto. Foto: Shutterstock
Folkepensionist kæmper for at holde sin by ren, men desværre er der en trist tendens, der modarbejder ham

Lige nu læser andre også

Mængden af affald i naturen er faldet i de danske kommuner, der samarbejder med organisationen Hold Danmark Rent. Esbjerg har for tredje år i træk opnået titlen som den reneste af landets otte største kommuner.

"Det er en dejlig viden, og noget vi kan bruge, når vi skal markedsføre os. Det giver et godt indtryk, og det er også rart for borgerne," siger Henning Ravn, formand for Plan & Byudviklingsudvalget i Esbjerg Kommune til TV2syd.

Renhedsindeks viser overordnet forbedring
Hold Danmark Rent måler årligt kommunernes renhed på en skala fra 1-9, hvor 1 er "meget tilfredsstillende" og 9 er "helt uacceptabelt". Esbjerg ligger i 2024 på 3,4 – en lille stigning fra 3,3 i 2023, men stadig i kategorien "acceptabelt niveau".

Frivillige spiller en væsentlig rolle i at holde byen ren. "Der er gået sport i, hvor mange kilo skrald man kan samle ind, og nogle deler endda resultaterne på Facebook," fortæller Henning Ravn.

Cigaretskodder er den største synder
Trods de gode resultater er affald stadig et problem – især cigaretskodder. Hele 62 procent af det registrerede skrald i Esbjerg Kommune stammer herfra.

"Det er faktisk utroligt, for vi bruger en del midler på at tømme vores mange skraldespande. Nogle af dem kan endda selv melde ind, når de er ved at være fyldte," siger Ravn.

Den største ophobning af affald blev registreret ved busterminalen på Jernbanegade, hvor 1.209 stykker skrald blev noteret. I alt blev der fundet 4.861 stykker skrald i kommunen.

Ribe oplever ikke samme fremgang
Selvom Esbjerg som helhed bliver vurderet som ren, oplever borgere i Ribe, at affaldsproblemet ikke er blevet mindre.

"Her flyder der stadig med skrald, og det er ikke pænt," siger folkepensionist Poul-Martin Mortensen, der står bag initiativet "SkraldeTour - Ribe". Gruppen samler jævnligt skrald i området, men han ser ingen forbedring.

"Der ligger virkelig meget plastik, hvor giftige stoffer siver ned i jorden," påpeger han.

Kommunen har ingen konkret strategi for at bekæmpe skrald i Ribe, men Henning Ravn understreger, at de deler resultaterne fra Hold Danmark Rent på kommunens platforme for at øge bevidstheden om problemet.

Anbefalet til dig