Nyheder24.dk
Forside Nyheder Fra lørdag er det slut: Rammer 57.000 danskere

Fra lørdag er det slut: Rammer 57.000 danskere

Fra lørdag er det slut: Rammer 57.000 danskere
Foto: Shutterstock

57.055 danskere vil blive ramt.

Lige nu læser andre

Hvis du hører til de danskere, som endnu ikke har skiftet fra NemID til MitID, så bør du læse med her.

Tiden er nemlig inde til, du skifter.

Fredag vil man starte en “gradvis afvikling” af NemID. Dette omfatter, allerede fra dag ét, at man ikke kan afhente nye fysiske NemID-kodekort.

Læs også

Derudover vil det ikke længere være muligt at få support i forbindelse med NemID.

Digitaliseringsstyrelsen kan over for Ekstra Bladet bekræfte, at hele 57.055 danskere uden MitID vil blive ramt.

“De demografiske data viser, at gruppen der endnu ikke har fået MitID, primært består af de ældste (+80 år) og de yngste borgere (15-19 år),” skriver Digitaliseringsstyrelsen.

Den ovennævnte afvikling vil kulminere 31. oktober 2023, hvor NemID vil ophøre med at fungere.

Digitale selvbetjeningsløsninger vil desuden løbende stoppe med at tilbyde login med NemID.

Dem, der skal have lave skiftet over til MitID, vil ikke længere kunne bruge NemID til netop dette. Muligheden for at anvende NemID til at få MitID ophørte nemlig 5. juni – derfor er det nu kun muligt at få MitID ved at skanne sit pas i MitID-appen, eller ved at møde op i borgerservice.

Virksomheden Nets, som står bag NemID, oplyser, at ‘Sikker e-mail’-løsningen, som er en del af NemID, også stopper med at fungere 30. juli.

Læs også

Ads by MGDK