Godt nyt til Jussi Adler-Olsen-fans: ‘Afdeling Q’ bliver til Netflix-serie

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
De elskede krimibøger kommer snart som serieformat

Lige nu læser andre også

Først var de en elskede bogserie. Så kom filmatiseringerne med Nikolaj Lie Kaas i rollen som vicekriminalkommissæren Carl Mørck. Derefter overtog Ulrich Thomsen den eftertragtede rolle i den seneste filmatisering.

Og nu skal endnu en skuespiller formentlig overtage rollen, men i nyt format.

‘Afdeling Q’-bøgerne bliver nemlig indspillet som krimi-streaming-serie på Netflix.

Det skriver BILLED-BLADET, der samtidigt oplyser, at det er den amerikanske filminstruktør Scott Frank, der er så begejstret for Jussi Adler-Olsens krimier, at han vil lave dem til en tv-serie.

- Det faktum, at jeg har været fan af Jussis romaner i et dusin år nu kombineret med min langvarige afhængighed af old school, britiske politidramaer som "Cracker" og "Prime Suspect", gjorde denne (mulighed, red.) uimodståelig, udtaler Scott Frank i en pressemeddelelse ifølge mediet.

Krimiserien om politiets særlige enhed, Afdeling Q, består af fem bind, og de er også blevet filmatiseret - senest bogen ‘Marco effekten’, der ifølge SAXO ramte de danske biografer i 2021.

‘Marco effekten’ følger efter ‘Kvinden i buret‘, ‘Fasandræberne‘, ‘Flaskepost fra P‘ og ‘Journal 64‘, der alle har været imponerende publikumssucceser.

Udgivelsesdatoen er endnu uvis.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Kvinde vandt 9 millioner kroner i Eurojackpot: Da hun ville bruge penge, skete det utænkelige Hvad der skete, da hun ville ud at bruge penge, havde hun aldrig forestillet sig.

Anbefalet til dig