Kakaobønder advarer: Snart kan din chokolade blive dyrere

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nye EU-regler er netop trådt kraft.

Lige nu læser andre også

Kakaoproducenter i Ghana har ét spørgsmål til borgere i EU: Er I forberedt på, at chokolade kan blive dyrere?

Spørgsmålet kommer som følge af nye EU-regler, der netop er trådt kraft, der skal sikre at importerede kakaobønnerne ikke dyrkes i områder, der er blevet udsat for skovrydning.

EU-reglerne skal også være med til at forhindre børnearbejde. Og de omfatter også produktion af kaffe, palmeolie og sojabønner.

Men det hele har sin pris.

"Vi vil gerne producere kakao på en bæredygtig og ansvarlig måde, men det medfører en vis kvalitet og pris, som forbrugerne skal være parate til at betale," siger Joseph Boahen Aidoo fra sammenslutningen af kakaobønder i Ghana siger ifølge nyhedsbureauet Bloomberg

Ghana står sammen med Elfenbenskysten for to tredjedele af den samlede kakaoproduktion i verden.

I Ghana forsikrer man, at landets kakaobønner vil kunne leve op til kravene, men at det altså kan medføre prisstigninger i en tid, hvor stigende inflation i forvejen har presset priserne op.

"Det er også i vores egen interesse fortsat at passe på det miljø, vi producerer kakao i," siger Joseph Boahen Aidoo fra sammenslutningen af kakaobønder i Ghana.

Til trods for, der er indført fra begyndelsen af juli, har kakaoproducenterne indtil udgangen af 2024 til at leve op til de nye standarder. 

Anbefalet til dig