LIGE NU: 60 dages fængsel til Inger Støjberg

Af: Julie Møller

|

13/12/2021

Der er nu fældet dom i sagen mod Inger Støjberg.

Lige nu læser andre også

Inger Støjberg er blevet kendt skyldg i brud på ministeransvarlighedsloven, og det resulterer nu i 60 dages ubetinget fængsel.

Sådan lød dommen, der netop er blevet læst op i Rigsretten.

Det viser en liveudsendelse fra Ekstra Bladet.

I alt var der 26 dommere der 'stemte' men blot en af disse valgte at stemme på, at Inger Støjberg skulle frifindes. Dermed var der hele 25 dommere for, at Inger Støjberg skulle straffes for sit brud på ministeransvarsloven.

Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix.

Ifølge Ekstra Bladet havde Inger Støjberg udtalt, at hun forventede at blive frifundet, da hun i dag ankom til rigsretten.

Inger Støjberg lignede en person i chok, da hun hørte dommen.

 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Ville ikke være med: Dette nægtede Puk Elgård at gøre i Go' Morgen Danmark I syv år var Puk Elgård vært på Go' Morgen Danmark - og undervejs var det særligt én udfordring, som hun svarede klart nej til.

Anbefalet til dig