Peter Aalbæk deler trist meddelelse: Sygdommen er vendt tilbage

Af: Liva H.

|

06/09/2024

Nyheder
Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
God bedring!

Lige nu læser andre også

Den danske filmproducer Peter Aalbæk Jensen, kendt som 'Ålen', gennemgik for nogle år siden en operation for nyrekræft og blev i 2022 erklæret kræftfri. Efter denne sejr mod sygdommen kunne han fortsætte sit arbejde som en af dansk films mest markante skikkelser.

Nu, i en alder af 68 år, kommer Aalbæk dog med en trist meddelelse, som ikke var til at forudse.

Det skriver filmmagasinet Ekko

Peter Aalbæk Jensen har meddelt, at kræften er vendt tilbage. Denne gang er det dog ikke nyrekræft, som han tidligere blev opereret for. Lægerne har opdaget tarmkræft i et tidligt stadie samt hudkræft, som han ifølge egne udtalelser kan holde i skak, så længe han passer sine kontroller. Aalbæk understreger, at det ikke er noget, der holder ham vågen om natten, selvom han indrømmer, at han er "skidebange for at dø".

Han har valgt ikke at gå i dybden med sin helbredssituation og har heller ikke ønsket at læse, hvad medierne skriver om hans kræftdiagnoser, da frygten for døden fylder meget i hans tanker.

"Jeg er begyndt at tale med en præst," fortæller Peter Aalbæk og frotæller at det giver ham ro. Aalbæk afslører også, at han ikke har læst et tidligere interview om sig selv: "Jeg har ikke læst interviewet, da jeg ikke kan tåle min egen person – tro det eller lad være," siger han ærligt.

Trods de alvorlige nyheder er der en vis optimisme at spore hos filmproducenten, selvom det ikke er en glædelig nyhed at dele.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Ville ikke være med: Dette nægtede Puk Elgård at gøre i Go' Morgen Danmark I syv år var Puk Elgård vært på Go' Morgen Danmark - og undervejs var det særligt én udfordring, som hun svarede klart nej til.

Anbefalet til dig