Kunderne bliver svigtet og nu skal Temu betale
Billige gadgets, tøj og småting fra Temu er blevet en fast del af mange danskeres online-shopping. Men nu får den kinesiske handelsgigant en alvorlig besked fra EU.
EU-Kommissionen er på vej med en bøde til Temu på 200 millioner euro. Det svarer til omkring 1,5 milliarder kroner, fortæller DR.
Årsagen er ifølge Kommissionen, at Temu ikke gør nok for at vurdere risikoen ved de produkter, der sælges på platformen.
Dermed kan kunder i EU ende med varer, som ikke lever op til europæiske krav og sikkerhedsstandarder.
Usikre varer vækker bekymring
EU mener, at Temu ikke har haft tilstrækkeligt styr på, hvilke farer der kan være forbundet med produkter på platformen.
Det kan handle om varer, der ikke er ordentligt dokumenteret, ikke er risikovurderet grundigt nok eller potentielt kan være ulovlige at sælge i EU.
EU-kommissær Henna Virkkunen retter en skarp kritik mod den kinesiske virksomhed.
“Temus risikovurdering undervurderer konkrete risici, mangler konkretisering, er ikke baseret på solid dokumentation og er ikke dækkende,” siger hun.
Krav om at følge loven
Ifølge EU-Kommissionen efterlader Temu både myndigheder, forbrugere og offentligheden uden klart billede af, hvor stor skaden fra ulovlige produkter kan være.
Sagen er derfor en del af et større opgør med de enorme online-platforme, hvor billige varer sælges direkte til europæiske forbrugere.
For danske kunder betyder sagen, at der igen bliver sat spørgsmålstegn ved, hvor sikre de ekstremt billige produkter egentlig er.