Danskerne strømmer til Spies: Nu fortæller de hvorfor

Af: Mie M.B

|

04/07/2025

Rejser
Foto: Spies/PR
Foto: Spies/PR
Spies har set et kæmpe spring af bookede rejser indenfor de sidste par dage

Lige nu læser andre også

Skyerne hænger tungt over Danmark, og mange har fået nok af ustadigt sommervejr.

Rejsearrangøren Spies melder om et markant boom i salget af sydens rejser, netop som regnen står for døren i uge 28.

Ifølge Spies blev der alene mandag den 30. juni booket 47 procent flere rejser sammenlignet med samme dag sidste år.

Det er især børnefamilier, der hurtigt pakker kufferterne og booker flybilletter til steder, hvor solen står højt, og regn kun findes som en fjern tanke. Det fortæller B.T.

Mallorca topper listen som favoritdestination, efterfulgt af Cypern og Rhodos, hvor strandene lokker med azurblåt vand og kølige drinks.

Også selvom Sydeuropa netop nu rammes af ekstreme temperaturer, hvor hedebølger har fået kviksølvet til at nærme sig 45 grader flere steder.

Men det skræmmer ikke kunderne, understreger Spies.

Kommunikationschef Sofie Folden Lund forklarer: "Selvom det er varmt i Sydeuropa lige nu, så ligger langt de fleste af vores sommerrejsemål ved vandet på øerne, hvor det lufter. Det betyder, at vi ikke rammes i samme grad af de højeste hedebølger, som man ser i storbyerne på fastlandet i Spanien, Portugal, Frankrig og Italien."

Ifølge Spies giver de lune havbriser langs kysterne en behagelig afkøling, som gør det muligt for danskerne at slippe den grå hverdag uden at ende som grillede rejer i strandkanten.

For mange er udsigten til regn nok til, at der skal handles hurtigt – også selvom vejrudsigterne for Sydeuropa lover rekordhøje varmegrader.

Anbefalet til dig