Danmarks herrelandshold tabte Tirsdag aften til Slovenien.
Lige nu læser andre
Danmark oplevede et afsluttende bump på mellemrunden i kampen mod Slovenien, hvor en imponerende stime på 28 kampe ubesejret blev brudt med et 25-28 nederlag i Barclays Arena i Hamborg. Selvom det var en sjælden fejring for modstanderne, der ikke havde vundet over Danmark i slutrunde sammenhæng siden år 2000, havde det danske hold allerede sikret sig førstepladsen i mellemrundegruppen.
Efter kampen delte målmand Emil Nielsen sin skuffelse over holdets præstation. Han udtalte, “Det var en grim kamp. Vi spillede ikke særlig godt. Men det er, som det er, og fokus er på fredag.” På trods af nederlaget fokuserede han på de kommende udfordringer og påpegede, “Det er en kamp med mange fejl. Alt i alt var det ikke godt nok.”
Læs også
Der blev også rejst spørgsmål om, hvorvidt spillet var resultat af manglende koncentration som følger af kampens ubetydelighed, hvortil Nielsen svarede, “Det er svært at sige, fordi fokus ligger på fredag. Så måske. Det må vi finde ud, når vi skal se video. Men det er, som det er. Igen – fredag er den vigtige dag.”
Trods nederlaget fastholdt Nielsen holdets selvtillid og undskyldte sin egen præstation, idet han sagde, “Jeg synes egentlig ikke, at resultatet gør noget ved vores selvtillid. Jeg synes personligt, jeg var lidt uheldig i dag. Der var nogle bolde, der smuttede ind via nogle parader, så det var en ærgerlig dag.”
Danmark ser nu frem mod semifinalen, hvor de venter på afgørelse i den anden mellemrundegruppe for at finde deres modstander. Målmanden ser allerede frem til fredagens kamp og understregede vigtigheden af at lære af dagens fejl for at fortsætte i turneringen.
Onsdag spilles de afgørende kampe i den anden mellemrundegruppe.