Kasper Schmeichel på vej væk?
Lige nu læser andre
I mere end et årti har Kasper Schmeichel været selve symbolet på stabilitet og lederskab på det danske landshold.
Han har stået i de største kampe, løftet EM-drømme og båret anførerbindet med en ro, som kun få målmænd i verden kan matche.
Når den rutinerede keeper nu igen vender hjem til dansk grund, vækker det naturligt spørgsmål om, hvad fremtiden egentlig bringer for en af landets mest erfarne spillere.
En hjemkomst med twist
De danske fans får snart chancen for at se Schmeichel i aktion på hjemmebane igen. Ikke i rødt og hvidt og heller ikke i en ny Superliga-trøje. Men som en central figur for skotske Celtic, der spiller ude mod FC Midtjylland i Europa League.
Det bliver første gang i flere år, at den danske målmand stiller sig mellem stolperne på dansk græs i en klubkamp, og han glæder sig til mødet med de danske tilskuere, der gennem årene har fulgt ham tæt.
Læs også
“Det bliver en af de sværeste kampe i vores sæson, det er der ingen tvivl om. Der er en grund til, at de er øverst i tabellen. Det er et godt hold, vi skal op imod. De er klare i deres måde at spille på, de er taktisk kloge og har gode spillere overalt,” sagde Schmeichel på pressemødet forud for kampen ifølge Tv2.
Et møde med formstærke midtjyder
FC Midtjylland fører gruppen med tre sejre ud af tre og har imponeret i Europa med deres høje tempo og fysiske styrke. Schmeichel erkender, at netop den del af spillet bliver en udfordring for Celtic.
“En af de helt store dele i moderne fodbold er fysikken, og de er et meget, meget fysisk hold. Det bliver en rigtig svær kamp for os,” sagde han.
En symbolsk anledning
For den danske målmand falder kampen på et særligt tidspunkt. I går fyldte han 38 år, og en sejr på MCH Arena vil være den perfekte fødselsdagsgave.
Samtidig kan det blive et gensyn med et dansk publikum, der stadig husker EM-redningerne og de mange landskampe, hvor Schmeichel har været Danmarks sikre sidste skanse.
Læs også
Når fløjten lyder torsdag aften, er det dog ikke nostalgien, men pointene, der tæller.