Nyheder24.dk
Forside Sporten Mathias Gidsel åbner op om Lukas Jørgensens exit fra EM

Mathias Gidsel åbner op om Lukas Jørgensens exit fra EM

Mathias Gidsel åbner op om Lukas Jørgensens exit fra EM
Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Der er en trygget stemning i lejren

Lige nu læser andre

Stemningen blev trykket blandt de danske håndboldherrer, da beskeden tikkede ind: Lukas Jørgensen er færdig ved EM. Det fortæller hbold.dk.

Den stærke stregspiller har pådraget sig en alvorlig korsbåndsskade og er sendt hjem fra lejren.

Mathias Gidsel satte ord på det chok, der ramte holdet, da diagnosen blev bekræftet efter en scanning tidligere på dagen.

“Det har selvfølgelig været en træls dag. Både for hele holdet og Lukas selv. Han tog tidligt afsted i morges for at få tjekket det, og selvom vi håbede på det bedste, var det desværre nærmest det værste,” sagde han til TV 2 Sport.

Et hårdt slag midt i turneringen

Skaden rammer Danmark på et skæbnesvangert tidspunkt, hvor truppen netop har fundet rytmen i EM-turneringen.

Læs også

Med Jørgensens fravær mister holdet en af sine centrale profiler i både forsvar og angreb.

Men selvom det naturligt har lagt en dæmper på stemningen, understreger Gidsel, at holdet forsøger at rette fokus fremad.

Der er stadig en titel at kæmpe for – og nu med endnu mere at spille for.

Holdet samler sig om opgaven

Ifølge Gidsel har hele truppen været påvirket af meldingen, men der er også en klar fornemmelse af, at det nu gælder om at rejse sig og spille videre, også for Jørgensen.

Det bliver en mental styrkeprøve for Danmark, men med nye kræfter og en samlet vilje bliver næste kamp vigtigere end nogensinde.

Læs også

Ads by MGDK