Advarsel til alle, der bruger GPS i bilen: Det kan give en bøde og et klip i kørekortet

Af: Alberte B. C.

|

13/02/2025

Trafikken
Foto: Maleo/Shutterstock
Advarsel til bilister: GPS-brug kan give bøde og klip i kørekortet

Lige nu læser andre også

For de fleste er GPS'en uundværlig hjælp i bilen.

Den guider dig gennem ukendte områder, holder styr på din rute og giver dig værdifuld information undervejs.

Men vidste du, at der er en udbredt fejl, som mange bilister begår, når de bruger GPS?

En fejl, der i værste fald kan koste dig en bøde på 1.500 kroner samt og et klip i kørekortet. Det oplyser Rådet for Sikker Trafik.

Ekspert advarer bilister

Mark Trimbee, administrerende direktør for Regtransfers, advarer om, at en stor andel af bilister har en tendens til at stole for meget på deres GPS i en bestemt situation - og det kan få alvorlige konsekvenser.

"Satnavs (GPS-systemer) er afhængige af GPS-signaler for at beregne hastighed, og selvom de ofte er præcise, er der altid en risiko for fejl, da nøjagtigheden afhænger af kvaliteten af det modtagne satellitsignal," forklarer han ifølge Express.

Fejlen opstår, når bilister anvender GPS på en måde, den ikke er beregnet til - og konsekvensen kan være en uventet fartbøde.

Sådan undgår du en bøde

En undersøgelse viser, at 8% af bilister har for vane at bruge deres GPS forkert, når de kører.

Men for at undgå problemer bør du altid stole på bilens egen teknologi frem for at lade GPS’en bestemme alt.

Mange har også en tendens til at justere deres fart efter de øvrige biler på vejen.

Det kan give en falsk tryghed, da andre bilister ofte kører for stærkt.

"Det er aldrig en god idé at bedømme sin hastighed ud fra sin egen fornemmelse. 30 mph kan føles langsomt efter at have kørt på motorvejen, og det er let at miste fornemmelsen af fart," siger Trimbee.

Den sikreste løsning?

Hold øje med fartskiltene og stol på din bils speedometer - ikke andre bilister eller din GPS.

Anbefalet til dig