For mange er en eller flere togrejser om dagen en del af hverdagen. Men hvis du normalt benytter regionaltog, er det vigtigt at holde sig opdateret. DSB har nemlig aflyst toge resten af ugen.
DSB har meddelt, at flere regionaltog mellem Fredericia og Aarhus vil blive aflyst frem til fredag. Årsagen er en akut mangel på køreklare togsæt. Trods aflysningerne vil de sidste tog om aftenen efter klokken 21 stadig køre som planlagt. De stationer, som normalt betjenes af regionaltogene på strækningen mellem Fredericia og Aarhus, vil opleve forskellige påvirkninger afhængigt af deres placering.
I stedet for tog kører der togbusser mellem Vejle og Fredericia, som stopper ved Brejning og Børkop. Ved Hedensted standser InterCity-togene mod Aarhus kl. 35 minutter over hver time, mens Lyntogene mod Fredericia standser kl. 52 minutter over. For rejsende fra Viby J er det nødvendigt at bruge tog fra GoCollective.
Husk at hold dig opdateret på enten rejseplanen eller DSB