Nyheder24.dk
Forside Nyheder EU vil have kontrol over dine penge: Nu rammes Visa...

EU vil have kontrol over dine penge: Nu rammes Visa og Mastercard

Visa, Dankort, mastercard
Shutterstock

Du kan snart mærke stor ændring, når du handler online

Kontanter i lommen er allerede blevet sjældne. Nu er EU klar til næste store skridt, som kan ændre måden millioner af europæere betaler på hver eneste dag.

Bag lukkede døre i Bruxelles arbejdes der intenst på en digital euro, som skal udfordre de amerikanske betalingsgiganter Visa og Mastercard.

Planen er klar: Europa skal have mere kontrol over egne penge og blive mindre afhængig af USA. Det fortæller Euronews.

I dag står de to amerikanske selskaber for størstedelen af alle kortbetalinger i eurozonen og næsten alle grænseoverskridende betalinger.

Det har fået alarmklokkerne til at ringe i EU, især efter Donald Trumps tilbagevenden til Det Hvide Hus og de voksende spændinger mellem USA og Europa.

Kamp om Europas penge

Den digitale euro skal fungere som elektroniske kontanter støttet af Den Europæiske Centralbank. Brugerne skal have en digital pung, som både kan bruges online og offline. Målet er, at betalinger skal være sikre og svære at spore.

Men projektet har allerede udløst et voldsomt opgør mellem EU og banksektoren.

Flere banker frygter, at den digitale euro vil tage magt og kunder fra de traditionelle banker. Samtidig advarer kritikere om, at staten kan få større indsigt i borgernes privatøkonomi.

Den spanske EU-politiker Fernando Navarrete Rojas er blevet en central figur i kampen. Bag kulisserne har der været hårde forhandlinger, hvor flere partier har forsøgt at presse projektet i hver sin retning.

Kan komme i 2029

Hvis EU når til enighed om lovgivningen inden udgangen af 2026, kan den digitale euro blive en realitet allerede i 2029.

Samtidig gør EU det klart, at ambitionen er større end bare nye betalingsformer. Det handler også om magt, kontrol og Europas økonomiske uafhængighed.

“Europa ønsker at kontrollere sine egne penge,” lyder budskabet fra Bruxelles.

Ads by MGDK