Fredagen bliver voldsom for mange
Det varme sommervejr synger på sidste vers.
Fredag bliver en dag med store kontraster, hvor høje temperaturer flere steder bliver afløst af kraftige tordenbyger, hagl, vindstød og risiko for lokale skybrud.
DMI advarer om, at meget ustabil og varm luft i dag bevæger sig op over landet fra syd.
Det skaber de perfekte betingelser for kraftige regn- og tordenbyger, som kan ramme næsten hele Danmark.
Kun Bornholm går fri af varslet om lokale skybrud i dag, men øen kan til gengæld se frem til et større regnområde natten til lørdag med op mod 20 millimeter regn.
Et skybrud er defineret som mere end 15 millimeter regn på blot 30 minutter, og flere steder kan der falde store mængder vand på kort tid.
Hedebølgen slutter i aften
Fredag bliver samtidig den sidste dag med den aktuelle hedebølge.
Temperaturerne kan stadig nå op omkring 28 grader, men allerede i aften begynder køligere luft at strømme ind over landet fra vest.
Dermed ophører varslet om hedebølge, som fortsat gælder for den centrale og nordlige del af Jylland frem til fredag aften.
Når solen går ned, ventes bygerne også gradvist at miste styrke, fordi opvarmningen af landjorden aftager.
Regn og lavere temperaturer
Vejromslaget markerer begyndelsen på en mere ustabil periode.
Weekenden byder på en blanding af skyer, sol og regnbyger, og især lørdag og søndag kan flere egne få både regn og torden.
Temperaturerne falder samtidig mærkbart og vil de kommende dage typisk ligge mellem 15 og 20 grader.
Langs kysterne kan det føles endnu køligere, når vinden tager til.
Ifølge DMI er det sikkert, at vejret skifter karakter i løbet af fredagen.
Til gengæld er det fortsat usikkert, hvilke områder der får de kraftigste regn- og tordenbyger.
Efter weekenden peger prognoserne dog på, at det køligere vejr med vestenvind fortsætter gennem den kommende uge.