Nyheder24.dk
Forside Politik Nyt forslag skaber røre: Nu vil Støjberg straffe unge

Nyt forslag skaber røre: Nu vil Støjberg straffe unge

Inger Støjberg
Christian Ursilva from København, Danmark, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Hvad tænker du om de nye forslag?

Første skoledag er typisk fyldt med sommerfugle i maven og store forventninger til fremtiden.

Skolerne har normalt et sæt af helt almindelige ordensregler, som dagligt sikrer et godt og trygt miljø ude i klasselokalet. Det handler oftest om at rydde pænt op efter sig selv og tale ordentligt til sidemanden.

Nu er der imidlertid landet et markant forslag på bordet, som blander sig i reglerne.

Helt nye krav

Partiformand Inger Støjberg fra Danmarksdemokraterne har netop fremlagt et stort politisk udspil. Hun ønsker at indføre markant strammere regler for eleverne på samtlige danske ungdomsuddannelser. Det fortæller DR.

Kravene indebærer rent praktisk, at alle nye elever fremover skal give hånd til en ledelsesrepræsentant af det modsatte køn. Den lille ceremoni skal foregå på den absolut første skoledag.

Samtidig skal de unge skrive under på en officiel erklæring om at overholde særlige danske værdier. Det indebærer en fast accept af fuld ligestilling samt et løfte om aldrig at udøve negativ social kontrol.

Hvis man nægter at deltage i håndtrykket eller senere bryder selve erklæringen, koster det ifølge forslaget pladsen på studiet. Politikeren opfordrer desuden eleverne til at angive hinanden ved regelbrud.

“Jeg håber på, at jeg får skabt en skole, hvor der er frisind, og hvor man netop har muligheden for at være den, man vil være,” udtaler partiformand Inger Støjberg til DR.

Møder enorm modstand

Forslaget rammer direkte ned i en yderst aktuel debat om uønsket adfærd på udvalgte skoler. Alligevel møder udspillet massiv kritik fra flere centrale aktører i den brede uddannelsesverden.

Formanden for rektorerne på landets gymnasier anerkender selve problemet og deler ambitionen om at bekæmpe kulturen. Hun peger dog på andre konkrete løsninger til at håndtere opgaven.

“Jeg tror bare ikke, at de her bastante forslag med en masse påbud er løsningen,” forklarer forperson Maja Bødtcher-Hansen til mediet.

Elevsammenslutningen afviser ligeledes politikernes idéer fuldstændig. Organisationen opfatter primært de nye tiltag som ren og skær symbolpolitik, som udelukkende vil ramme specifikke grupper unødigt hårdt i dagligdagen.

Elevformanden pointerer direkte, at man hellere ser de unge få total fred til at passe selve skolegangen. Det store udspil indeholder desuden et decideret krav om at forbyde andre talte sprog end dansk i skoletiden.

Ads by MGDK