Nu vil Tesla-direktøren satse alt på noget helt andet
Lige nu læser andre
Model S og Model X er fortid.
Elon Musk har meddelt, at Tesla dropper produktionen af de to ældste bilmodeller for at satse alt på robotteknologi.
Beslutningen blev offentliggjort under et investorkald, hvor Musk sagde:
“Det er tid til grundlæggende at bringe Model S og X-programmerne til en afslutning.”
Det fortæller The Guardian
Læs også
Stor ombygning på vej
Ifølge Tesla-direktøren skal fabrikken i Fremont i Californien nu ombygges til at producere selskabets Optimus-robot.
Nyheden kommer efter et år med faldende bilsalg og lavere omsætning. Tesla kalder selv 2025 for et overgangsår fra hardwarevirksomhed til en fysisk AI-koncern.
Bilomsætningen faldt med 11 procent, mens antallet af leverede biler gik ned med 16 procent, blandt andet på grund af lavere interesse i Europa.
Alligevel slog Tesla analytikernes forventninger med en kvartalsomsætning på 24,9 milliarder dollars – cirka 169 milliarder kroner – og en indtjening per aktie på 0,50 dollars.
Optimismen holdes i live af robotter og kunstig intelligens
Trods dalende resultater satser Musk stort på fremtiden med Optimus-robotten og selvkørende teknologier.
Læs også
Optimus kaldes af Musk for “det største produkt nogensinde”, og robotten skal efter planen lanceres til forbrugere i 2027.
Produktionen ventes i gang før udgangen af 2026. Selskabet har desuden investeret omkring 13,5 milliarder kroner i Musks eget AI-selskab, xAI.
Tesla vil i alt bruge 135 milliarder kroner på investeringer i 2026. Det er langt over, hvad analytikere havde ventet.
Samtidig kæmper selskabet med modgang på bilmarkedet.
Cybertruck-salget dykkede med hele 48 procent sidste år, og kinesiske BYD har nu overhalet Tesla som verdens største elbilproducent.