Putin får noget at tygge på.
Lige nu læser andre
Når Kong Frederik og Dronning Mary i denne uge ankommer til Letland, er det langt mere end en høflighedsvisit.
Besøget er første stop på en større rundrejse til de baltiske lande, der også tæller Estland og Litauen.
Turen finder sted i en tid, hvor Europas sikkerhedssituation stadig er præget af krigen i Ukraine og øget spænding med Rusland.
Det officielle formål med statsbesøget er at styrke båndene til regionens lande, som Danmark deler værdier og visioner med om et frit og sikkert Europa.
Men tidspunktet og destinationerne gør, at turen også tolkes som en klar politisk markering.
Moskva holder øje
Læs også
Ifølge tidligere forsvarsminister og politisk kommentator Hans Engell er der ingen tvivl om, at signalet bliver opfanget længere østpå. Ifølge Se og Hør udtaler han:
“Alle russerne følger nøje med i, hvad der sker i de baltiske stater. Og det her vil selvfølgelig blive registreret. Statsbesøg i Baltikum kombineret med ukrainsk krigsproduktion i Danmark, anskaffelser af langtrækkende missiler og flere F-35-fly. Det hele noteres i Moskva.”
Engell mener, at kongeparrets rejse ikke blot sender støtte til de baltiske lande, men også viser, at Kong Frederik bevæger sig i en mere aktiv retning end sin mor, dronning Margrethe, når det gælder internationale og samfundspolitiske spørgsmål.
Et nyt kapitel for Kongehuset
Siden tronskiftet i januar har Frederik og Mary allerede besøgt flere lande, herunder Frankrig, Japan og de nordiske nabolande.
De kommende dages tur til Baltikum lægger endnu et lag på deres internationale profil og viser, at det danske kongehus ønsker at spille en mere synlig rolle i europæisk og global sammenhæng. Hans Engell vurderer:
Læs også
“På mig virker det meget klart, at Frederik og Mary ser sig selv i en anden og også mere samfundsmæssigt tydeligere position, end det formelle og tilbagetrukne fra tidligere.”
Det første stop på rejsen bliver Letland, hvor besøget finder sted tirsdag og onsdag.