Her er Temu og Shein blevet bandlyst

Af: Alberte B. C.

|

10/05/2025

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Slut med Shein og Temu – de må ikke være med her.

Lige nu læser andre også

Du har måske overvejet at rydde ud i skabet og finde nyt tøj uden at bruge penge – og det er præcis, hvad tusindvis af svenskere gør hvert år ved det landsdækkende tøjbytte.

Men i år var noget anderledes.

For første gang blev tøj fra de kontroversielle mærker Shein og Temu afvist ved døren.

Bag initiativet står Naturskyddsföreningen, Sveriges største miljøorganisation, som hvert år inviterer borgere til at bytte tøj i stedet for at købe nyt.

Arrangementet skal fremme genbrug og bekæmpe tekstilindustriens enorme miljøaftryk.

Slut med fast fashion

Beatrice Rindevall, formand for foreningen, siger ifølge mediet Suston Magazine:

"Tøj fra Shein og Temu, som ofte indeholder skadelige kemikalier og er af meget ringe kvalitet, hører ikke hjemme i et samfund, der stræber efter mere bæredygtigt forbrug."

Beslutningen markerer et klart opgør med ultra-fast fashion, hvor lav pris ofte går hånd i hånd med dårlig kvalitet, uigennemsigtige arbejdsforhold og kemikalietung produktion.

Et miljøproblem i klædeskabet

Produktionen af tøj er blandt de mest klimabelastende industrier.

Én enkelt jeansproduktion kræver omkring 5.000 liter vand, 1,2 kilo kemikalier og efterlader 25 kilo affald.

Ifølge foreningen er der allerede nok tøj i omløb globalt til at dække behovet for seks generationer.

Alligevel oplever tre ud af fem svenskere, at de ejer for meget tøj – og derfor opfordrer arrangørerne nu folk til højst at købe fem nye stykker tøj om året og bytte resten.

Med årets forbud mod Shein og Temu sender arrangementet et kraftigt signal: miljøansvar starter i garderoben.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig