Nyheder24.dk
Forside Nyheder Mette Frederiksen under hård kritik efter dronekaos: Det er tomme...

Mette Frederiksen under hård kritik efter dronekaos: Det er tomme trusler

Mette Frederiksen
Alexandros Michailidis/Shutterstock

Ekspert langer ud mod statsministeren.

Lige nu læser andre

Droner i dansk luftrum har sendt chokbølger gennem både befolkning og politikere.

Statsminister Mette Frederiksen (S) har talt om hybridkrig og trusler mod Danmark – men ifølge en af landets førende forsvarseksperter er det store ord uden handling bag.

Forvirring om beslutninger

Den seneste uge har vist, hvor uklart det står til med regeringens håndtering af dronekrisen.

Statsministeren siger, at der er givet mandat til at skyde ned.

Samtidig forklarer forsvarschefen, at det er en operativ beslutning.

Læs også

Kritikken går på, at ingen kan svare klart på, hvem der faktisk beslutter, hvis en drone truer dansk luftrum.

“Jeg bliver bekymret, når pressen spørger regeringstoppen, hvem der beslutter, om en drone skal tages ud,” siger Peter Ernstved Rasmussen, redaktør på forsvarsmediet OLFI.

Det oplyser B.T.

Advarslerne har været kendt i årevis

Efterretningstjenesterne PET og FE har længe advaret mod hybridkrig og dronetrusler.

Alligevel mener eksperten, at Danmark står uden reelle redskaber til at håndtere situationen.

Læs også

I stedet for klare strategier ser han, at regeringen bruger stærk retorik til at dække over manglende handling.

Tomme trusler mod stormagter

Kritikken rammer også statsministerens store ord i forbindelse med krigen i Ukraine.

Danmark og resten af Europa kan true og true, men uden missiler, luftforsvar eller atomvåben har ordene ingen vægt, påpeger eksperten.

“Vi puster os op og truer med det ene og det andet, men vi har ikke noget at true med, for vi har ingen magt med det, vi siger. Mette Frederiksen kan jo råbe og skrige nok så meget, men hun har hverken atomvåben eller missiler, et jordbaseret luftforsvar eller et droneforsvar,” siger han.

Statsministeriet uden svar

B.T. har forelagt kritikken for Statsministeriet, men de er ikke vendt tilbage inden deadline.

Læs også

Kritikken står derfor ubesvaret tilbage – og understreger billedet af et politisk Danmark, der taler højt, men famler, når beslutningerne skal træffes.

Ads by MGDK