Nyheder24.dk
Forside Sundhed Sygdom topper i Danmark: Slår flere ihjel end nogen anden...

Sygdom topper i Danmark: Slår flere ihjel end nogen anden sygdom

Sygdom topper i Danmark: Slår flere ihjel end nogen anden sygdom

En stille dræber i frit løb.

Lige nu læser andre

Kronisk obstruktiv lungesygdom, bedre kendt som KOL, kræver nu flere liv end nogen anden enkeltstående sygdom i Danmark.

Nye tal viser, at 3.835 danskere døde af KOL i 2023 – det højeste antal nogensinde registreret.

Dette fremgår i en pressemeddelelse.

Et stille drab – 10 om dagen

Bag tallet gemmer sig en sygdom, der langsomt kvæler livet ud af tusinder. Hver dag mister i gennemsnit ti danskere livet til KOL.

Sammenlignet med 2004, hvor 2.995 døde af sygdommen, er der tale om en stigning på næsten 30 procent.

Læs også

Danmark har i over 20 år haft den højeste KOL-dødelighed i Europa.

Alligevel er sygdommen fortsat lavt prioriteret i sundhedssystemet, lyder kritikken fra Lungeforeningen, der står bag analysen baseret på tal fra Dødsårsagsregistret.

Liv med begrænsninger og død tæt på

Hans Lützen fra Aabenraa lever med sygdommen.

Han har kun 41 procent lungekapacitet og fortæller, at selv små gøremål som at bære vasketøj kan være en kamp.

“Jeg kan ikke ret meget, jeg bliver meget hurtigt forpustet… Når jeg går i kælderen med en bunke vasketøj, så er jeg nødt til at stoppe. Lige så snart, jeg skal bevæge mig og løfte noget. Det kan jeg ikke.”

Læs også

For Hans og andre KOL-patienter er døden en konstant følgesvend.

“Det er jo en sygdom, man dør af. Hvis alle kommer på vores træningshold, er vi 22. Men vi mister 2-3 stykker hvert år, der dør. Vi har lige mistet 2 indenfor de sidste måneder. Det er hårdt, for så kommer det rigtig tæt på.”

Lungeforeningen kræver handling

Lungeforeningen opfordrer nu til, at der sættes politisk turbo på området – præcis som det tidligere er sket med kræftbehandlingen.

Organisationen har store forventninger til den kommende KOL-pakke og foreslår blandt andet livslange behandlingsplaner, bedre opfølgning efter hospitalsindlæggelser og markant øget opmærksomhed på symptomerne.

“Det er altafgørende, at den kommende KOL-pakke sætter en ramme, der sikrer, at der sættes stærkt ind fra starten,” siger Ann Leistiko, direktør i Lungeforeningen.

Læs også

Ifølge foreningen har op mod 400.000 danskere KOL – men kun 160.000 er diagnosticeret.

Tidlig opsporing og hurtig indsats kan derfor være afgørende, hvis udviklingen skal vendes.

Ads by MGDK