Ekstrem varme sender Europa i alarmberedskab
Den voldsomme hedebølge, der i disse dage rammer store dele af Europa, har allerede kostet mindst 18 mennesker livet i Frankrig.
Blandt de døde er to små børn på blot to og fire år. De blev fundet livløse i en bil på en parkeringsplads i den sydfranske by Carpentras.
De lokale myndigheder peger på den ekstreme varme som den sandsynlige dødsårsag, selv om den endelige konklusion endnu ikke er fastslået. Det fortæller DR.
Temperaturerne slår gamle rekorder
Samtidig bliver varmerekorder væltet flere steder i Frankrig.
I Bordeaux nåede temperaturen op på 41,9 grader, hvilket er højere end den tidligere rekord fra sidste sommer. Også byen Poitiers oplevede historisk varme med 41,2 grader. Dermed blev en rekord, der havde stået siden 1947, slået.
De ekstreme temperaturer lægger ikke kun pres på sundhedsvæsenerne. Også infrastrukturen begynder at mærke konsekvenserne.
Togpassagerer advares
I Storbritannien har myndighederne udsendt en sjælden rød varmeadvarsel. Her forventes temperaturerne flere steder at snige sig op mellem 37 og 40 grader i de kommende dage.
Situationen er så alvorlig, at Network Rail, som driver de britiske jernbaner, opfordrer borgere til at undgå togrejser, hvis det er muligt.
Frygten er, at den ekstreme varme vil føre til omfattende forsinkelser og aflysninger på jernbanenettet.
Mens mange nyder sommerens solskin, minder udviklingen om, hvor hurtigt varme kan udvikle sig fra ferieidyl til en reel fare.
Myndigheder flere steder i Europa følger nu situationen tæt, mens temperaturerne fortsætter med at stige.