Før var det kun i udvalgte butikker – nu får hele Danmark adgang
Den klassiske, cremede smagsoplevelse, som mange troede var væk for altid, er pludselig tilbage.
Irma-isen gør comeback efter flere års pause, og denne gang bliver det større end nogensinde før. Hvor den tidligere kun fandtes i et begrænset antal butikker, bliver den nu lanceret bredt i hele Coop-kæden landet over.
Det fortæller migogkbh.
Fra lukket butik til landsdækkende comeback
Historien begyndte for 25 år siden i et køkken, hvor kokken Morten Heiberg udviklede isen for Irma. Den blev hurtigt en favorit blandt danskerne, men forsvandt, da Irma lukkede sine fysiske butikker.
Nu er den tilbage – og med nye ambitioner.
“Da jeg for 25 år siden blev spurgt af Irma, om jeg ville lave is til dem, var det en drøm, der gik i opfyldelse”
Relanceringen betyder samtidig, at isen går fra at være et nicheprodukt til at blive tilgængelig i hele landet.
Klassikere møder nye smage
De velkendte varianter er bevaret, men der er også tilføjet nye smage. Blandt andet eksperimenteres der med mere utraditionelle kombinationer, som skal give sortimentet et løft.
Produktionen foregår stadig i Danmark med fløde fra nordjyske gårde, og ambitionen er at fastholde den høje kvalitet, som gjorde isen populær i første omgang.
Samtidig bliver der lagt vægt på gode råvarer og en håndværksmæssig tilgang, hvor smag og konsistens er i fokus.
.