Nyheder24.dk
Forside Nyheder Endelig skete det: Philip Westh går til bekendelse

Endelig skete det: Philip Westh går til bekendelse

Kirkerup-sagen, Emilie Meng.
Foto: Privat

Efter år med benægtelser kommer sandheden nu frem

Efter flere år med spekulationer, retssager og massive overskrifter er der nu kommet en ny og opsigtsvækkende udvikling i sagen om Emilie Meng.

Den livstidsdømte Philip Westh har nu erkendt, at det var ham, der dræbte den 17-årige pige efter hendes forsvinden i Korsør tilbage i juli 2016.

Det bekræfter Karina Skou, der er forsvarsadvokat, over for DR.

Erkendelsen kommer næsten to år efter, at Philip Westh blev dømt for drabet samt flere andre alvorlige forbrydelser.

Sagen rystede hele Danmark

Drabet på Emilie Meng udviklede sig til en af de mest omtalte kriminalsager i Danmark i nyere tid.

Den unge pige forsvandt efter en bytur i Korsør, og først flere måneder senere blev hendes lig fundet i et naturområde ved Borup.

I juni 2024 blev Philip Westh kendt skyldig af et enigt nævningeting og idømt livsvarigt fængsel.

Under retssagen nægtede han sig skyldig, men nu har han altså ændret forklaring.

“Det har været et ønske om at tage ansvar, hvorfor han også har erkendt.”

Ifølge Berlingske er Philip Westh for nylig blevet afhørt igen i sagen og har samtidig afgivet yderligere oplysninger i sagen om kidnapningen af den 13-årige pige fra Kirkerup.

Beviserne fældede ham

Selvom erkendelsen nu vækker stor opmærksomhed, ændrer den ikke på selve dommen.

Ifølge DR’s retsanalytiker blev sagen allerede betragtet som opklaret, da Philip Westh blev dømt.

Under efterforskningen spillede blandt andet en taperulle fundet i hans hjem en central rolle. Her fandt politiet DNA-spor fra Emilie Meng.

Philip Westh blev desuden dømt for drabsforsøg og flere grove overfaldssager.

Ads by MGDK