Nyheder24.dk
Forside Nyheder Putin og Trump på kollisionskurs: Fredsforhandlinger hænger i en tynd...

Putin og Trump på kollisionskurs: Fredsforhandlinger hænger i en tynd tråd

Donald Trump, Vladimir Putin
The White House / Wiki Commons

USA’s præsident nedtoner udsigten til et snarligt møde med Putin og kalder forhandlinger “spild af tid.”

Lige nu læser andre

Et planlagt topmøde mellem Donald Trump og Vladimir Putin er foreløbigt lagt på is. Den amerikanske præsident bekræftede tirsdag, at han ikke vil mødes med sin russiske modpart, før der er udsigt til konkrete resultater.

“Jeg vil ikke have et spildt møde. Jeg vil ikke spilde tiden. Så jeg vil se, hvad der sker,” sagde Trump under et pressemøde i Det Ovale Værelse.

Ifølge internationale medier, herunder CNN og BBC, har kilder i Det Hvide Hus bekræftet, at planerne om et møde i Budapest inden for to uger nu er sat i bero.

Afstand mellem parterne

Udmeldingen kommer blot seks dage efter, at Trump selv annoncerede, at han ville mødes med Putin for at drøfte mulighederne for at afslutte krigen i Ukraine. Dette oplyser Danmarks Radio.

Præsidenten forklarede, at situationen på slagmarken er for ustabil til, at et møde giver mening.

Læs også

“Der sker i øjeblikket mange ting på krigsfronten mellem Ukraine og Rusland, og inden for de næste to dage vil vi give besked om, hvad vi gør,” sagde han.

Samtidig afviste den russiske udenrigsminister Sergej Lavrov idéen om at fryse kampene langs frontlinjen. Rusland søger kun en “langvarig, holdbar fred”, lød det ifølge BBC.

Skepsis fra iagttagere

Kremls talsmand Dmitrij Peskov har siden afvist, at et topmøde nogensinde var fastlagt. Det bekræfter ifølge eksperter, at planerne aldrig var tæt på at blive realiseret.

DR’s USA-korrespondent Kim Bildsøe Lassen vurderer, at Trumps tøven afspejler den dybe kløft mellem parterne.

Han siger: “At Trump taler om ikke at ville spilde tiden, er formentlig en erkendelse af, at der ikke er udsigt til en reel aftale, der kan skabe fred i Ukraine.”

Læs også

Trump ventes i de kommende dage at mødes med Natos generalsekretær Mark Rutte i Det Hvide Hus, hvor krigen i Ukraine igen vil stå øverst på dagsordenen.

Ads by MGDK