61-årig stjal pølser i dagligvarebutik: Så gjorde han noget uventet

Af: Alberte B. C.

|

15/08/2025

112
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
En vaskeægte pølsetyv.

Lige nu læser andre også

Hvis du handler i Odsherred, er det ikke sikkert, det kun er pølserne, der er varme.

En mand på 61 år udviklede sig torsdag aften til lidt af et optrin på en parkeringsplads i Nykøbing Sjælland, efter han blev snuppet i at stjæle.

Manden, som er norsk statsborger, havde valgt at bruge butikkens scan and go-løsning – og registrerede en pakke frikadeller.

Men to pakker pølser røg med ud uden at blive betalt.

Da en ansat fra dagligvarebutikken konfronterede manden på parkeringspladsen ved Algade, forsøgte han først at flygte.

Medarbejderen fik dog fat i ham, og det udløste et slag fra tyven, som derefter slap fri og forsvandt.

Politiet blev tilkaldt og fik kort tid efter anholdt den 61-årige i nærområdet.

Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi i deres døgnrapport, hvor episoden er registreret under betegnelsen “Voldelig pølsetyv”.

Manden er blevet afhørt, og sagen skal nu afgøres på et senere tidspunkt.

Hændelsen vakte opsigt i lokalområdet – både fordi gerningsmanden var så målrettet i sit valg af varer, og fordi situationen eskalerede til vold.

Butikken har ikke udtalt sig yderligere om episoden.

Anbefalet til dig