Nyheder24.dk
Forside Sundhed Sygdommens skjulte bagside: Her gemmer sig en kæmpe regning

Sygdommens skjulte bagside: Her gemmer sig en kæmpe regning

Sore throat, syg, sick
brizmaker / Shutterstock.com

Mange tænker ikke over det

Lige nu læser andre

Et enkelt nys kan virke harmløst, men i virksomhedernes regnskaber har det langt større konsekvenser, når influenzaen for alvor rammer.

Nye tal viser nemlig, at sygdom i vintermånederne ikke kun giver hovedpine til den syge – det tærer også på bundlinjen. Det fortæller DR.

Rockwool Fonden har undersøgt mere end 21.000 private virksomheder i Danmark og regnet sig frem til, at influenza i gennemsnit koster 70.000 kroner i mistet overskud pr. virksomhed – hvert år.

Og når alle regnskaber lægges sammen, løber det op i et årligt tab på 700 millioner kroner for erhvervslivet.

Sygdom sætter sig i regnskabet

De fleste influenzaramte bruger kun nogle få sygedage, men summen på tværs af landet bliver enorm.

Læs også

Hver femte medarbejder tager en ekstra sygedag, når influenzaen rammer hårdt, og det er med til at bremse driften.

Ifølge forskningsprofessor Lars Højsgaard Andersen fra Rockwool Fonden kan det dog mærkes, hvis virksomhederne investerer i vaccinationer.

“For tre ud af fire virksomheder, der vil det kunne ses på bundlinjen i en positiv retning”, siger han.

Vaccination som forretning?

Sundhedsstyrelsen anbefaler i dag primært vaccinen til personer over 65 år og personer med kroniske sygdomme.

Men undersøgelsen fra Rockwool Fonden åbner en ny debat: Er det på tide, at virksomheder tænker sundhed ind som en del af deres økonomiske strategi?

Læs også

Professor Jens Lundgren fra Rigshospitalet advarer dog mod at lade bundlinjen styre medicinvalg.

Han mener, det er usædvanligt at bruge vacciner ud fra økonomiske hensyn og opfordrer til at huske det sundhedsfaglige grundlag i beslutningen.

Ads by MGDK